2010-06-17 09:04
Styrelsen
Inom ramen för den internationella kampanjen "Our game, Our time" som bedrivits under maj med avsikt att stärka arenapubliken gentemot TV-bolagens ökade inflytande har vi i Supporterklubben Änglarna i ett öppet brev till IFK Göteborgs styrelse framfört våra åsikter.
Vi har tre önskemål som vi vill att IFK Göteborg ska driva för att förbättra för såväl arenapublik som för att stärka Allsvenskans generella dragningskraft. Vi ser inget motsatsförhållande mellan att dra publik till arenorna och att få dem att se allsvenska matcher på TV. Tvärtom - vi är övertygade om att fullsatta läktare är en väldigt viktig del även för TV-publikens upplevelse.
Låt lagt kort ligga
För den största delen av publiken är det en stor och viktig händelse att få följa sitt Blåvitt. Vare sig det handlar om tjejlaget från Värmland, arrangören av sponsormiddagen eller att åka till en bortamatch i den osexigaste av städer har det föregåtts av planering av ledighet, förhandlingar vid frukostbordet och inställda möten. Den osäkerhet som i dagsläget finns kring att matcher kan flyttas med relativ kort varsel är dessvärre en hämmande faktor för att locka publik till läktarna. Det minsta vi som fotbollspublik kan kräva är att vi möts av den respekt som vårt engagemang faktiskt förtjänar - att klubbar och förbund verkar för att beslutad matchstart inte ska kunna ändras av TV-bolag.
Vi vill att IFK Göteborg inom SEF ska driva frågan om att beslutade matchtider inte ska kunna ändras av TV-bolag.
Harmoniserade avsparkstider
En gång i tiden spelades alla matcher i varje omgång samma dag och samma tid. Det är en utopi i dagens fotboll och att kunna följa konkurrerande lag från TV-soffan har idag istället blivit en del av helhetsupplevelsen. Dock vore det bra för all publik och därmed "produkten Allsvenskan" om man harmoniserar avsparkstiderna så att folk intuitivt vet vilka dagar och vilka tider Allsvenskan spelas. Under vårens fjorton allsvenska omgångar har det exempelvis funnits sju olika avsparkstider för söndagsmatcher (12:30, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 17:00 och 18:00), något som försvårar arbetet att locka publik till matcherna. Vårens många spridda matchdagar har också medfört att färre blåvita har haft möjlighet att ta sig till bortamatcherna för att stödja laget. Vi anser att en bra publik inramning - med supportrar från båda lagen på läktarna - är en viktig del av svensk fotboll. Av denna anledning menar vi att större hänsyn måste tas till möjligheterna för resande publik att ta sig till matcherna.
Vi vill att IFK Göteborg inom SEF ska verka för att harmonisera avsparkstiderna samt för att ökad hänsyn tas till den resande publiken.
Stimulera & sprid läktarengagemang
I dagens internetintensifierade värld kan snart varje människa tycka till på en blogg, lägga upp filmer på Youtube eller på andra sätt sprida sitt budskap till tusentals människor. Detta ger en oerhörd möjlighet för den vanlige åskådaren att dokumentera och sprida den goda stämning som finns på våra läktare. Ett enkelt, effektivt och oerhört billigt sätt för fotbollen i allmänhet och IFK Göteborg i synnerhet att marknadsföra den unika arenaupplevelsen som vi tillsammans kan erbjuda. Tyvärr motarbetas detta av regler i TV-avtalet och den tolkning som IFK Göteborg gör av desamma. Det har mynnat ut i ett svårbegripligt reglemente där detaljer som storleken på kameran avgör om den får tas med in på arenan eller inte.
Vi vill att IFK Göteborg aktivt ska arbeta för att avskaffa foto- och videoförbudet på våra matcher.
Supporterklubben Änglarna ser fram emot att få ta del av IFK Göteborgs syn på ovanstående frågor och avser att publicera detta svar på vår hemsida samt i vår medlemstidning Blått & Vitt.
Styrelsen för Supporterklubben Änglarna