knee-vocational
knee-vocational

Änglarna.se

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • black color

IFK svarar på Änglarnas öppna brev

Skicka sidan Skriv ut PDF
Änglarna publicerade för några dagar sedan det öppna brev som för några veckor sedan skickats till IFK Göteborg med avsikt att delge dem vår syn på situationen kring TV-bolagens ökade makt inom svensk fotboll och vad vi anser att IFK kan göra för att förbättra situationen. Nu har IFK:s styrelse hanterat frågan och svarar här.


Svar på öppet brev från Supporterklubben Änglarna
Vi har tagit del av ert öppna brev och lämnar härmed vår syn på de frågeställningar ni delgivit oss. Vi har bollat de olika frågeställningarna med berörda personer inom vår operativa organisation.

Generellt om problematiken
Frågor rörande spelprogram och avsparkstider är ofta mer komplexa än vad de till synes borde vara. Samtliga intressenter/faktorer utöver publikens önskemål påverkar ett spelprogram:
- Arenornas tillgänglighet (för vår del extra komplext p.g.a. tre lag på en arena)
- Polismyndighetens beslut
- Rättighetsinnehavarens önskemål (TV-bolaget som köpt rättigheterna)
- Landslagens spelschema för A och U21
- Eventuellt deltagande i europeiskt cupspel
- Lokala anpassningar p.g.a. evenemang eller andra orsaker
- Svenska spels önskemål i syfte att få spelbara matcher

Då IFK Göteborg har många högriskmatcher samt ofta deltar i de europeiska cuperna och spelar på en arena med ytterligare två lag, är våra valmöjligheter oerhört begränsade. Därtill är Göteborg under sommarmånaderna en intensiv evenemangsstad. Ovan nämnda förklaringar är viktiga att ha med sig när vi diskuterar de konkreta sakfrågorna ni framför.

Om "Låt lagt kort ligga"
Vi delar er uppfattning om att matcherna bör spelas på den dag och tid som bestämts. Samtidigt har vi en förståelse för att det bolag (rättighetsinnehavaren) som förvärvat sändningsrättigheterna till Allsvenskan i förväg inte kan bestämma vilka matcher de ska sända under en hel säsong. Rättighetsinnehavaren måste ha möjligheten att anpassa sig till de matcher som rör topp- eller bottenstrid eftersom de matcherna oftast har ett större intresse och således driver mer intäkter. Utan den flexibiliteten blir det svårt för rättighetsinnehavaren att räkna hem investeringen vilket i sin tur sänker värdet på rättigheterna inför kommande förhandlingar. Därför är IFK Göteborgs ståndpunkt i frågan att inga ändringar ska ske senare än 8 veckor innan planerad avspark. Så länge alla parter följer den regeln och det kommuniceras ut till allmänheten borde en stor del av problematiken vara löst.

Om "Harmoniserade avsparkstider"
När det gäller polisens allt större inflytande över speldag och avsparkstid så är vi väldigt ödmjuka. Inte minst med tanke på fjorårets komplicerade matcher mot Djurgården och AIK, vilka fick stora konsekvenser i form av ökade säkerhetskostnader, negativ PR och sist men inte minst en hemsk upplevelse för dem som drabbades av oroligheterna.

Rörande de lokala anpassningarna så är det svårt att argumentera mot en förenings önskemål om justeringar som strävar till att dra mer publik. Det kan t.ex. bero på att andra evenemang pågår i den aktuella staden som är attraktiva för den presumtiva målgruppen. Vidare hävdar vissa föreningar att de drar mer publik på vardagar, andra på helger. En del föreningar föredrar en starttid klockan 17 på söndagar, andra klockan 15.Att inte ta hänsyn till liknande situationer vore att inte vara kundorienterad. Men vid sidan om vissa tvingande omständigheter och lokala anpassningar är vi för att avsparkstiderna harmoniseras. Vi kommer därför att driva den linjen inom SEF.

Om "Stimulera och sprid läktararrangemang"
Vi är tillsammans med våra spelare och ledare väldigt stolta över den fantastiska atmosfär som våra supportrar har skapat på Gamla Ullevi. Vi är medvetna om att atmosfären har bidragit till ett mervärde för samtliga besökare och i sig är en anledning till att gå på matcherna. Därför valde vår organisation nyligen att kalla till ett möte med Kamratunionen för att undersöka hur IFK Göteborg kan bidra till att atmosfären
förbättras ytterligare. En av många frågor som diskuterades på det mötet var det rådande och något svårtolkade kameraförbudet. På mötet konstaterades det att "tekniken har sprungit ifrån regelverket" . Eftersom vi inser värdet av spridningen på videoupptagningar från tifon, inmarschen etc. erbjöd vi Supporterklubben Änglarna en plats att montera en kamera på. Nu vill vi även förtydliga möjligheterna för andra supportergrupperingar eller supportermedier. Därför har vi beslutat att de personer som önskar filma med filmkamera eller fotografera med en systemkamera, ska ansöka i god tid före match hos vår säkerhetsansvarige. Föreligger det inga besvärande omständigheter och personen i fråga tar till sig och accepterar våra regler så kommer tillstånd att beviljas. Exakt tillvägagångssätt kommer att läggas upp på föreningens hemsida inom den närmaste tiden.

Vi ses på Gamla Ullevi

Styrelsen 
IFK Göteborg

 



Translate